خبر خبر

برگزاري مانور شبانه کامل طرح اضطراري در فرودگاه سيرجان با
نمايش اقتدار و توانمندي هاي مديريت بحران
مانور کامل (دوسالانه) طرح اضطراري فرودگاه سيرجان از فرودگاههاي تابعه اداره کل فرودگاه هاي استان کرمان که اين مانور براي نخستين بار در فرودگاه‌ سيرجان و البته در بين فرودگاههاي اقماري براي اولين بار به صورت مانور شبانه در سطح فرودگاههاي اقماري کشور ، شامگاه سه شنبه، سوم مهرماه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاه های استان کرمان ؛ علی قاسم‌زاده مديركل فرودگاه‌های استان کرمان در تشریح چگونگی اجرای اين مانور گفت : بر اساس برنامه‌های از پیش تعیین شده ؛ يك فروند هواپيمای BAE  مربوط به شرکت هواپیمایی ساوان ایر با 30 نفر مسافر و 5 نفركروی پروازی ، در حین بلند شدن از باند 31 دچار ترکیدگی لاستیک چرخ جلو می شود که مجددا تصمیم به فرود در فرودگاه سیرجان را می نماید که پس از اطلاع رساني برج مراقبت پرواز به واحدهاي ذيربط طبق نمودار اطلاع رساني ، تمامي ارگانهای داخل و خارج فرودگاه در حال آماده باش و حركت به سمت فرودگاه شدند.

وی ادامه داد: پرواز مورد نظر به جهت کاهش وزن هواپیما در راستای کاهش سوخت مجبور به چرخش بمدت 20دقیقه در نقطه ایستایی می شود ، سپس در هنگام فرود از باند 31 لاستیک دیگر چرخ NOSE هم دچار ترکیدگی و از باند اصلی خارج می گردد و دچار حادثه مي شود.

قاسم زاده گفت: طبق برنامه، خودروهای امدادی و امنيتی بلافاصله از ميعادگاه به محل وقوع سانحه اعزام شدند و حلقه‌های امنيتی با حضور یگان حفاظت هواپيمايی، حراست اداره كل و پليس فرودگاه اقدام به اطفای حریق هواپیما، امداد و نجات و انتقال  مجروحين و جمع آوری اسناد و مدارک مسافرین کردند.

مدیرکل فرودگاه‌های استان کرمان ارزیابی دقیق، سرعت عمل بالا و هماهنگی را ، لازمه برگزاری مانور دانست و گفت: به پیشنهاد این اداره کل و به منظور ارزیابی و بررسی توانمندها و اقتدار نیروهای شرکت کننده و مدیریت بحران ، این مانور در شب برگزار شد.

وی گفت: این عملیات و تمرین فرودگاهی برای اولین بار در سطح فرودگاههای اقماری ، شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران و دومین بار پس از فرودگاه بین المللی کرمان در سطح استان در شامگاه برگزار شد.

به گفته علی قاسم زاده مدیرکل فرودگاه های استان کرمان ؛ براي اجراي اين مانور کار کارشناسي در قالب جلسات چندگانه هماهنگی با واحدها و ارگان های مرتبط، بررسي نقاط ضعف و قوت در مانورهای مشابه در فرودگاه بین المللی کرمان و فرودگاه بم ، طراحي ، بررسي و تأييد سناريو صورت گرفت.

 وي ضمن اشاره به نمایش باشکوه اقتدار و توانمندیهای مدیریت بحران در فرودگاه سیرجان ، سرعت عمليات را در اين مانور مطلوب ارزيابي کرد و گفت: حلقه حفاظتي به موقع تشکيل شد و نيروهاي امداد و نجات طبق وظايف محوله وارد صحنه شدند.

قاسم زاده تصریح کرد: هدف از برگزاری مانور؛ فرماندهی، هماهنگی و ارتباطات بین عوامل دخیل امداد و نجات است که شامل ارزيابی توانايی‌ها، تمرين وظايف ارگان‌های ذيربط، آمادگی برای مديريت بحران در وضعيت اضطراری، آشنايی مديريت و كاركنان عملياتی فرودگاه با سازمان‌ها و ارگان‌های امدادی و انتظامی و بالعکس، فراهم بودن تجهيزات و افزايش توان عملياتی در هنگام بروز حوادث ، می شود و عدم تجربه صدمات حاصله را به مراتب افزایش می‌ دهد.

وی گفت: با توجه به مقررات بين‌المللي و اولويت‌هاي صنعت حمل و نقل کشور، اجراي چنين مانورهايي حداقل در هر دو سال يکبار ميتواند آمادگي و توانايي نيروهاي عملياتي را براي مقابله با سوانح و کاهش خسارات ناشي از آن بيش از پيش افزايش دهد.

در مانور كامل (دوسالانه) طرح اضطراری فرودگاه سیرجان ، مدیرکل دفتر مقررات فرودگاهی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوايی ايران، كارشناسان ارزيابی مانور سازمان هواپيمايی كشوري و شركت فرودگاه‌ها، فرمانداری سیرجان، جمعيت هلال احمر، مركز مدیریت حوادث و فوريت‌های پزشكی(اورژانس115)، پزشكی قانونی، سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری، نيروی انتظامی، پلیس راه، پليس راهور، صدا و سیمای شهرستان سیرجان و واحدهای مستقر در فرودگاه سیرجان یگان حفاظت هواپيمايی، پلیس فرودگاه، سوختگيری هواپیمایی، رؤسا و پرسنل عملیاتی فرودگاه‌های تابعه استان و ادارات ستادی اداره کل فرودگاه‌های استان کرمان حضور داشتند.

گفتنی است پس از پايان این مانور، جلسه‌ای با حضور مديركل فرودگاه‌های استان کرمان ، مدیران ارشد ، كارشناسان و ارزيابان شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوايي ايران و سازمان هواپیمایی کشوری و نمايندگان ارگان‌ها و سازمان‌های شركت‌كننده در مانور برگزار شد و نتیجه مانور مورد بررسی و ارزيابی قرار گرفت.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط

درج نظر درج نظر