خبر خبر

رزمايش پدافند غيرعامل قطع برق در مراکز حساس فرودگاه بين المللي کرمان برگزار شد.
رزمايش پدافند غيرعامل قطع برق در مراکز حساس فرودگاه بين‌المللي آيت الله هاشمي رفسنجاني کرمان ، امروز (دوشنبه) چهاردهم آبانماه با موفقيت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرودگاه های استان کرمان ؛ این رزمایش با حضور مديركل فرودگاه‌هاي استان کرمان ، معاون اداره کل پدافند غیر عامل استانداری کرمان برگزار شد.

علی قاسم زاده ، مديركل فرودگاه‌هاي استان کرمان در پی اجراي اين مانور گفت :  پدافند غیرعامل یا PASSIVE DEFENSE  به مجموعه اقداماتی گفته می‌شود که میزان خسارات احتمالی را که ممکن است بر اساس یک حادثه به‌وقوع بپیوندد، از بین ببرد یا به حداقل برساند ، به بیان دیگر هر اقدام غیر مسلحانه که موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمانها، تاسیسات، تجهیزات، اسناد و شریان‌های حیاتی کشور در مقابل عملیات خصمانه و مخرب دشمن شود ، پدافند غیرعامل محسوب می شود. آنچه در این زمینه مهم به نظرمی‌رسد اینکه ؛ پدافند غیرعامل علاوه بر جلوگیری از وارد شدن خسارات احتمالی موجب استمرار حیات منابع زیربنایی، دستگاه‌های حساس خدمت رسانی و تامین نیازهای حیاتی و تداوم اداره کشور در شرایط بحرانی ناشی از جنگ خواهد شد.

 لذا با توجه به حساسیت فرودگاه ها و به عبارتی صنعت هوانوردی کشور به عنوان یکی از دستگاه‌های حیاتی کشور که در شرایط بحرانی از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد شد و ضرورت عملیاتی بودن تمامی سیستم های کمک ناوبری ، ارتباطی ، راداری و ارائه سرویس های هوانوردی و فرودگاهی امن و ایمن برای مسافرین عزیز ، برگزاري چنين مانورهايي تأثير بسزايي در نحوه مدیریت شرایط بحران در فرودگاه ها ، همچون قطعی برق را دارد.

وی همچنین اضافه كرد :  از آنجایی که فرودگاه‌ها به عنوان قلب کشور باید بیش از همیشه آماده مقابله با شرایط بحران باشند و پیش از آن در برنامه ای مدون با عنوان پدافند غیرعامل در فرودگاه‌ها، قلب تپنده کشور را در صورت ورود به شرایط بحران از آسیب پذیری محفوظ نگهدارند ، این مهم امکان‌پذیر نیست مگر آنکه از هم‌اکنون با برنامه‌ریزی دقیق، بروز رسانی، یادآوری و تمرین‌های مکرر و مرور آنچه در اختیارداریم در هر شرایطی خود را برای کاهش خسارات احتمالی آماده نگه داریم که خوشبختانه ما امروز با توجه به وحدت فرماندهی و تعامل بین ادارات توانستیم در این رزمایش سربلند بیرون بیائیم.

گفتنی است ؛ بلافاصله پس از پايان مانور جلسه‌اي با حضور مديركل فرودگاه‌هاي استان کرمان ، معاون اداره کل پدافند غیر عامل استانداری کرمان و مسئولین و كارشناسان بخش های شركت‌كننده در این مانور برگزار و نقاط قوت و ضعف مانور مذکور مورد بررسي و ارزيابي قرار گرفت.

-------------------------------------
نظرات

اخبار مرتبط اخبار مرتبط